top of page

 

Profilaktyka - Zabiegi - Leczenie stóp - Stylizacja paznokci

Odciski
Modzel

Odcisk powstaje na skutek skoncentrowanego i intensywnego ucisku. Zlokalizowany jest na stawach palców, pomiędzy palcami, na podeszwie stopy, w wałach paznokciowych (sulcus), pod płytką paznokciową (subungualis) oraz na powierzchniach stycznych. Mogą mieć kształt okrągły, owalny lub klinowy.

 

Proces powstawania odcisku:

 

predyspozycja + ucisk

obrona przed nadmierną temperaturą – rogowacenie

dalszy ucisk à pojawienie się zmian w głębszych warstwach naskórka

przerost brodawek – hipertrofia

ewentualne rozgałęzienia kapilar (włośniczek z wnikaniem w rdzeń

zagęszczenie włókien kolagenowych

ewentualna następna reakcja obronna – stan zapalny

bliznowacenie tkanki łącznej otaczającej włókna nerwowe

BÓL

 

Podział odcisków ze względu na położenie:

 

Clavus subungualis – odcisk podpaznokciowy

Clavus sulcus – odcisk w wale paznokciowym

Clavus mollis – odcisk na bocznych/ wewnętrznych powierzchniach palców

Clavus appex – odcisk na opuszku palca

 

 

Zapobieganie tworzeniu się odcisków

 

- dobór odpowiedniego, wygodnego obuwia

-stosowanie właściwie dobranych wkładek amortyzująch ucisk.

-dokładne osuszanie stóp/przestrzeni między palcowych po kąpieli,

-zachowanie dużej ostrożności podczas wykonywania „pedicure domowego”,

-niedopuszczenie do skaleczeń, zakażeń, nadmiernego rozmiękczenia naskórka.

-regularne wizyty w gabinetach podologicznych

 

Modzel jest efektem mechanizmów obronnych organizmu, które uaktywniają się w celu ustrzeżenia przed jeszcze większymi uszkodzeniami.

 

Lokalizacja modzeli:

na stawach palców 2,3,4,5,

opuszki palców, pod główkami kości śródstopia

Modzele są dość duże, ograniczone, z wyraźnie powiększoną strukturą linii papilarnych, stosunkowo luźną masą zrogowaciałą, mogą zawierać odciski. Są w kształcie owalnym, okrągłym lub podłużnym i nie są bolesne.

 

Modzele są bardzo częstą przyczyną pojawienia się bólu stóp lub przynajmniej dyskomfortu podczas chodzenia. Ulgę w cierpieniu oraz poprawę samopoczucia przynosi wizyta u podologa. Specjalista przy użyciu sterylnych narzędzi usuwa zrogowacenia. Zabieg obejmuje jedynie obszar zmienionego naskórka, jest to zatem postępowanie całkowicie bezbolesne i bezkrwawe. W celu ograniczenia powtórnego wytworzenia się modzeli klientom zaleca się systematyczne stosowanie kremów pielęgnacyjnych zmiękczających oraz spowalniających rogowacenie naskórka stóp. Dodatkowo proponuje się noszenie odpowiednich wkładek lub ortez sprzyjających prawidłowemu ustawieniu stopy, a także zmianę obuwia na wygodne nieuciskające buty.

 

Osoby cierpiące z powodu twardych zrogowaceń na stopach często podejmują próby samodzielnego usunięcia problemu, stosując silnie zmiękczające produkty dostępne w aptekach i drogeriach. Niestety wielokrotnie dochodzi do maceracji (rozmiękczenia) zarówno zmienionej, jak i zdrowej skóry, która następnie bywa w sposób niekontrolowany zrywana lub zdzierana. Takie rękoczyny mogą spotęgować bolesność, zazwyczaj doprowadzają do skaleczeń, a tym samym dodatkowo zwiększają ryzyko infekcji bakteryjnych, wirusowych, czy grzybiczych.

 

Regularne wizyty u podologa (co 2-4 tygodnie), dobór właściwego obuwia oraz systematyczna pielęgnacja domowa dają realną szansę na pozbycie się problemu bolesnych modzeli lub przynajmniej zdecydowane zmniejszenie dolegliwości i poprawę wyglądu stóp.

Pękające Pięty

Pęknięcia wygladaja jak szczeliny, zwykle tylko w zrogowaciałej części naskórka zdarzają sie o wiele głębsze i siegaja aż do skóry właściwej wywołujacy dyskonfor przy chodzeniu

 

Częste przyczyny pękających pięt:

 

brak właściwej pielęgnacji (nieumiejętna pielęgnacja),

nadwaga,

źle dobrane obuwie,

niedobory witaminy A,

zaburzenia w gospodarce wodno - lipidowej

czynniki związane z chorobami skóry np. łuszczyca, czy AZS czyli atopowe zapalenie skóry,

zła przemiana materii,

zaburzenia krzepnięcia krwi,

skłonność genetyczna

 

POSTĘPOWANIE:

 

Przywracanie skórze zdrowego wyglądu,redukcję zrogowaceń poprzez zastosowanie specjalistycznych preparatów zmiękczająco-złuszczających i różne zabiegi podologiczne z użyciem odpowiednich narzędzi, takich jak skalpele, dłutka, frezy ścierne. Podolog instruuje w zakresie samodzielnego pielęgnowania stóp. W przypadku nasilonych problemów z nadmiernym rogowaceniem i pękaniem, wizyty w gabinecie podologicznym powinny odbywać się systematycznie co około 2-4 tygodnie (w zależności od indywidualnych uwarunkowań).

 

Pielęgnacja domowa obejmuje:

 

stosowanie kremów, specjalnych maści na pękającą skórę pięt,

noszenie skarpet i obuwia z naturalnych materiałów,

w okresie letnim unikanie butów z odkrytą piętą oraz butów, nie dających podparcia dla całej powierzchni pięt,

unikanie samodzielnego wycinania zrogowaceń przy użyciu żyletek lub tzw. omegi,

w celu powierzchownego usunięcia warstwy rogowej naskórka zaleca używanie tarek z papierowymi powierzchniami trącymi.

Niekontrolowane i nieumiejętne samodzielne użycie ostrych narzędzi często skutkuje skaleczeniami skóry stóp. Jest to bardzo istotny problem szczególnie dla diabetyków i osób mających problemy z prawidłowym krzepnięciem krwi. Aby zminimalizować taką ewentualność zaleca się, aby tego typu zabiegi wykonywał specjalista podolog.

Kurzajki

Za jej pojawienie się odpowiedzialny jest wirus brodawczaka ludzkiego (HPV), infekujący komórki naskórka, czy też nabłonka błon śluzowych, poprzez kontakt bezpośredni, np. dotyk bądź poprzez używanie tych samych przedmiotów, np. ręczników.

 

Wyróżnia się kurzajki:

 

zwykłe – grudki występujące na naskórku o nierównej powierzchni, kolorze skóry oraz wielkości od 5 do 10 mm. Zlokalizowane na palcach rąk, wałach paznokciowych.

płaskie – będące przeobrażeniem kurzajek zwykłych, cechujące się ciemniejszym kolorem oraz zdecydowanie bardziej płaską powierzchnią niż kurzajki zwykłe.

stóp – zlokalizowane na spodniej stronie stopy, mają szorstką powierzchnię i są w kolorze skóry. Osiągają zwykle około 1 cm średnicy, ale można bez problemu spotkać się u podologa ze znacznie większymi. Występują w dwóch odmianach: kurzajki głębokie i rozsiane (bywają często bolesne i mogą utrudniać poruszanie się) oraz kurzajki mozaikowe, tworzą skupiska bardziej napowierzchniowe.

 

JAK POZBYĆ SIĘ KURZAJEK?

 

FARMAKOLOGICZNE – stosując preparaty na bazie kwasów takich jak kwas mlekowy czy salicylowy. Ważne jest, aby aplikacja preparatów była bardzo precyzyjna, ponieważ działają żrąco na zdrowe komórki. Czas kuracji waha się w granicach od kilku do kilkunastu tygodni. Wspomagając podolog może także zalecić preparaty stworzone na bazie propolisu (do stosowania miejscowego, o ile nie występuje alergia na produkty pszczele).

 

KRIOTERAPIA – wymrażanie zwykle ciekłym azotem, podtlenkiem azotu lub dwutlenkiem węgla. Po zabiegu często tworzy się pęcherz wypełniony surowicą, który może boleć i utrudniać chodzenie. Z tego względu nie dokonuje się wymrażania kurzajek na dużej powierzchni czy obu stopach naraz. W przypadku dużych, starych brodawek zabieg wymaga kilkukrotnego powtarzania.

 

 

Łuszczyca Stóp
Grzybica stóp

Łuszczyca skóry charakteryzujący się występowaniem rumieniowych grudek i okrągłych tarczek. Zmiany są ostro odgraniczone, pokryte srebrzystą łuską może przybierać postać krostek, pęcherzyków wypełnionych jałową ropą na podłożu zapalnym, bądź jako zaczerwienienie i złuszczanie powierzchni skóry.

 

Wraz ze zmianami skórnymi może współistnieć łuszczyca paznokci, choć ten typ łuszczycy może być jedynym objawem choroby. Na paznokciach łuszczyca może objawiać się jedynie w postaci naparstkowych wgłębień lecz częściej spotykane są pobruzdowania, podpaznokciowe rogowacenie, zgrubienie, zmatowienie oraz żółtawe zabarwienie płytek.

 

 

Objawy na płytce paznokcia

 

naparstkowanie – pojedyncze wgłębienia nieregularnego kształtu

linie Beau – linijne, poprzeczne wgłębienia

podłużne pobruzdowania

trachyonychia – szorstka, nierówna powierzchnia całej płytki

dystrofia – kruszenie płytki paznokciowej

 

Objawy jeżeli zajęte jest łożysko

 

plamy olejowe – okrągłe, owalne ogniska o żółtawej barwie

onycholizę – oddzielanie płytki od łożyska

rogowacenie podpaznokciowe

linijne wylewy krwawe

 

W gabinecie podologicznym można uzyskać pomoc w delikatnym złuszczeniu zrogowaceń oraz łusek łuszczycowych. Doświadczony podolog poradzi sobie z problemami płytki paznokciowej od strony estetycznej, a także funkcjonalnej. Jeżeli zaistnieje taka potrzeba może odtworzyć płytkę za pomocą żelu (wykonać rekonstrukcję paznokcia), zmienić kształt wkręcających się paznokci za pomocą klamer, czy wygładzić chorobowo zmienioną powierzchnię płytki.

 

Leczeniem łuszczycy zajmuje się lekarz dermatolog.

Stopa Cukrzycowa

GRZYBAMI ZARAZIĆ SIĘ MOŻNA POPRZEZ:

 

Bezpośredni kontakt z osobą chorą

Pośrednio – poprzez kontakt z zainfekowanymi butami, skarpetami, ręcznikami, wykładzinami podłogowymi, łaźni i urządzeń rekreacyjnych (baseny, sauny, siłownie)

 

GRZYBICA STÓP MIĘDZYPALCOWA: w przestrzeniach międzypalcowych występują pęknięcia, maceracja (skóra jest zbielała, rozpulchniona) czasem skóra jest zaczerwieniona, na obwodzie zmian mogą być drobne pęcherzyki, można odczuwać swędzenie, a nawet pieczenie

 

GRZYBICA STÓP ZŁUSZCZAJĄCA: podeszwy i boczne powierzchnie stóp są zaczerwienione, nadmiernie zrogowaciałe, łuszczące się

 

GRZYBICA STÓP POTNICOWA: liczne, drobne pęcherzyki (wypełnione płynem) zlewające się ze sobą

 

OBJAWY GRZYBICY NA PŁYTCE PAZNOKCI STÓP

 

Zmiany zabarwienia, na paznokciach pojawiają się biało-żółte miejsca, potem paznokcie staja się nie tylko zażółcone ale też zgrubiałe, szorstkie, łamliwe, mogą się kruszyć

Objęte chorobą wały paznokciowe są zaczerwienione, obrzęknięte, bolesne, przy ucisku może wydobywać się ropa, potem od strony zmienionych wałów zaczynają się zmiany na paznokciach

Na płytce pojawiają się biało – żółtawe pasma biegnące wzdłuż osi palca

 

!!! ABY ROZPOZNAĆ GRZYBICĘ PAZNOKCI KONIECZNE JEST BADANIE MIKOLOGICZNE!!!

Dzieki temu badaniu mogą Państwo dowiedzieć się, jaki rodzaj grzyba powoduje zmiany oraz na jakie leki jest wrażliwy, a ponieważ grzybica paznokci najczęściej wymaga stosowania leków wewnętrznych (w tabletkach) przez długi okres (kilka miesięcy, czasem pół roku), leki te są skuteczne dopiero po wykonaniu badania natomiast zastosowanie ich w innych chorobach paznokci nie przyniosą poprawy, a będą tylko niepotrzebnym obciążeniem dla organizmu.

 

NA CZYM POLEGA BADANIE MYKOLOGICZNE?

 

W gabinecie podologicznym pobierany jest materiał do badania w postaci zeskrobin naskórka lub fragmentów paznokcia w zależności od tego, gdzie występuje zakażenie. Jest to zabieg bezbolesny i stosunkowo szybki. Następnie próbka jest oddawana do laboratorium. Po około 4 tygodniach otrzymywany jest wynik badania wraz z antybiogramem czyli wykazem leków, na które grzyb jest wrażliwy.

 

CO ROBIĆ, ABY UNIKNĄĆ GRZYBICY STÓPI PAZNOKCI?

Stosować preparaty odpowiednio pielęgnujące skórę stóp (nawilżające, natłuszczające)

Nosić wygodne, przewiewne i WŁASNE obuwie

Po wizytach na basenie, w saunie itp., dokładnie umyć stopy i dokładnie wysuszyć ręcznikiem łącznie z przestrzeniami międzypalcowymi, a następnie zastosować krem lub maść pielęgnacyjną do stóp.

Nie smarować maściami i kremami przestrzeni międzypalcowych podczas codziennej pielęgnacji stóp

Wrastające paznokcie

Cukrzyca Typu 1 – zwykle jej następstwem jest bezwzględny niedobór insuliny.

Cukrzyca typu 2 – charakteryzuje się dominującą insulinoopornością ze względnym niedoborem insuliny lub dominującym defektem wydzielania insuliny wraz z insulinoopornością

Cukrzyca ciężarnych – charakteryzująca się podwyższonym poziomem cukru we krwi w czasie ciąży, może występować wybiórczo u ciężarnej, natomiast po urodzeniu dziecka poziom cukru wraca do normy.

Wyrózniamy trzy rodzaje ZSC:

Stopa neuropatyczna

Jest najczestrzą postacią (70% przypadków stopy cukrzycowej). Stwierdza sie ciepłą stopę o różowym zabarwieniu z wyczuwalnym tętnem oraz upośledzeniem czucia głębokiego, wyrażajacego się upośledzeniem czucia wibracji. Brak bolesności w spoczynku.Struktur kości jest uszkodzona. Leczenie odbywa się w odciążeniu. Powikłanie stanowia bezbólowe owrzodzenia neuropatyczne

Stopa angiopatyczna (niedokrwienna)

Stan ten jest spowodowany miażdżycą zarostową naczyń obwodowych. Rozpoznanie uwzględnia wywiad (nadciśnienie tętnicze, hipercholesterolemię, palenie tytoniu). Stwierdza sie zimną stopę z sinawym zabarwieniem oraz brak wyczuwalnego tetnana niej, martwicę lub zgorzel: zachowane jest natomiast czucie głębokie. Obecna jest bolesność w ruchu i bardzo nasilona bolesność w spoczynku.Struktura kości jest prawidłowa.

 

JAK DBAĆ O STOPY CHORUJĄC NA CUKRZYCĘ?

 

Codzienna higiena stóp. Mycie letnią wodą i dokładne osuszenie skóry łącznie z przestrzeniami między palcami

Jeśli skóra stóp jest sucha ze skłonnością do pękania, należy stosować odpowiednio przygotowane maści pielęgnacyjne np. witaminowa lub z mocznikiem,

Bardzo ważne jest codzienne oglądanie swoich stóp w celu eliminacji jakichkolwiek uszkodzeń skóry.

Szczególną ostrożność należy zachować przy obcinaniu paznokci – należy je obcinać prosto, niezbyt krótko, tak by zapobiec ich wrastaniu. Dobrze jest skracać paznokcie zaraz po umyciu stóp. Po obcięciu należy paznokcie wypiłować, aby nie były ostre.

Nie wolno stosować maści na odciski!

Należy nosić dostatecznie szerokie oraz w odpowiednim rozmiarze obuwie, najlepiej wiązane. Obcas w takim bucie powinien być niski i szeroki.

Nigdy nie należy chodzić boso (nawet po domu).

Przed włożeniem butów trzeba zawsze sprawdzić czy wewnątrz buta nie ma ostrych przedmiotów i wystających szwów lub zagiętych wkładek mogących narazić na zranienie.

Skarpetki powinny być wykonane z naturalnych tworzyw najlepiej bawełny i nie mogą być zbyt obcisłe.

Regularnie odwiedzać gabinet podologiczny aby utrzymywać stopy w dobrym stanie.

 

Taka profilaktyka powinna uchronić chorego przed nieprzyjemnymi następstwami nieprawidłowej pielęgnacji stóp. 

PRZYCZYNY WRASTANIA PAZNOKCI SĄ NASTĘPUJĄCE:

 

Zła pielęgnacja paznokci - nieprawidłowe skracanie lub podcinanie czy też wycinanie bocznych fragmentów płytki, tzw. obcinanie na okrągło. (najczęstrza przyczyna)

Buty na wysokich obcasach, z wąskimi czubkami, zbyt dopasowane lub zbyt luźne

Zaburzenia wzrostu paznokcia, uszkodzenia mechaniczne,

Często niekontrolowany wzrost po zabiegu chirurgicznego usunięcia fragmentu lub całej płytki paznokcia

Predyspozycje genetyczne (budowa paznokcia)

Wady stóp

Widząc, jak wiele czynników wpływa na fakt, że paznokcie zaczynają wrastać, należy podjąć działania w kierunku ZAPOBIEGANIA temu problemowi. Przede wszystkim:

 

Prawidłowo obcinać paznokcie (prosto z lekko zaokrąglonymi bokami, aby nie powodowały uszkodzenia skóry sąsiadujących palców)

Po obcięciu paznokci dokładnie obejrzeć je, czy nie został jakikolwiek fragment, który mógłby zacząć wrastać.

Nosić obuwie, które nie powoduje ucisku palców stóp i ocierania zewnętrznych stron palców o wewnętrzną część buta, tym samym zapobiegając uszkodzeniu ciągłości skóry przez stale uciskający w jedno miejsce paznokcieć. (zwykle dotyczy to pozostawionych fragmentów paznokci lub szerokich płytek tzw. w kształcie łopatek)

W miarę możliwości przy deformacjach stóp postarać się o odpowiednio dostosowane wkładki do butów, które prawidłowo ukształtują stopę odciążając ją w strategicznych punktach

.

JAKIE SĄ OBJAWY WRASTANIA PAZNOKCIA?

 

Najpierw podczas chodzenia odczuwany jest dyskomfort w postaci nieprzyjemnego bólu,

lekkie zaczerwienienie wału paznokciowego w miejscu, gdzie ten paznokieć zaczyna uciskać coraz bardziej. Jest to czas, aby bezwzględnie udać się do podologa, który szybko i bez bólu usunie problem.

W momencie, gdy „przenosimy” ten problem - paznokieć, który uciska, narusza ciągłość skóry i wówczas zaczynają pojawiać się objawy, które wymuszone są obronną reakcją organizmu. Gdy pojawia się rana oczywiście związane jest to z dużą bolesnością, w miejscu tym może pojawiać się osocze lub przy głębszym nacięciu krew. W tym przypadku specjalista podolog może jeszcze pomóc Pacjentowi w odpowiednio krótkim czasie powrócić do zdrowia.

Często jednak Pacjenci próbują sobie radzić sami i tym samym doprowadzają stan swoich paznokci do momentu pojawienia się tzw. „dzikiego mięsa”, niejednokrotnie ropiejącego i niewyobrażalnie bolesnego. Oczywiście jest to ostatni etep wrastania paznokcia kiedy to terapia wymaga czasu i cierpliwości ze strony Pacjenta. Jeśli z taką zmianą traficie Państwo do naszego gabinetu, terapia będzie trwała kilka tygodni ale zakończy się napewno sukcesem. Oczywiście przy odpowiedniej wspołpracy z podologiem.

Absolutnie odradzam wizytę u chirurga ponieważ jedyną terapią w takiej sytuacji będzie usunięcie zmienionego paznokcia, co niejednokorotnie kończy się długim okresem rekonwalescencji, nie mówiąc o przypadkach zakażeń rany gronkowcem złocistym (Streptococcus aureus)- co w późniejsym czasie utrudnia gojenie się rany. Palec po zabiegu boli, jest utrudnione chodzenie i często też bywa, że paznokieć, który został usunięty, ponownie wrasta lub rośnie zniekształcony.

Dlatego zapraszam do gabinetu na korygowanie wrastających paznokci metodą ORTONYKSJI, czyli zakładania klamer korygujących.

.

bottom of page