top of page

Kurzajki

 

Za jej pojawienie się odpowiedzialny jest wirus brodawczaka ludzkiego (HPV), infekujący komórki naskórka, czy też nabłonka błon śluzowych, poprzez kontakt bezpośredni, np. dotyk bądź poprzez używanie tych samych przedmiotów, np. ręczników.

 

Wyróżnia się kurzajki:

 

zwykłe – grudki występujące na naskórku o nierównej powierzchni, kolorze skóry oraz wielkości od 5 do 10 mm. Zlokalizowane na palcach rąk, wałach paznokciowych.

płaskie – będące przeobrażeniem kurzajek zwykłych, cechujące się ciemniejszym kolorem oraz zdecydowanie bardziej płaską powierzchnią niż kurzajki zwykłe.

stóp – zlokalizowane na spodniej stronie stopy, mają szorstką powierzchnię i są w kolorze skóry. Osiągają zwykle około 1 cm średnicy, ale można bez problemu spotkać się u podologa ze znacznie większymi. Występują w dwóch odmianach: kurzajki głębokie i rozsiane (bywają często bolesne i mogą utrudniać poruszanie się) oraz kurzajki mozaikowe, tworzą skupiska bardziej napowierzchniowe.

 

JAK POZBYĆ SIĘ KURZAJEK?

 

FARMAKOLOGICZNE – stosując preparaty na bazie kwasów takich jak kwas mlekowy czy salicylowy. Ważne jest, aby aplikacja preparatów była bardzo precyzyjna, ponieważ działają żrąco na zdrowe komórki. Czas kuracji waha się w granicach od kilku do kilkunastu tygodni. Wspomagając podolog może także zalecić preparaty stworzone na bazie propolisu (do stosowania miejscowego, o ile nie występuje alergia na produkty pszczele).

 

KRIOTERAPIA – wymrażanie zwykle ciekłym azotem, podtlenkiem azotu lub dwutlenkiem węgla. Po zabiegu często tworzy się pęcherz wypełniony surowicą, który może boleć i utrudniać chodzenie. Z tego względu nie dokonuje się wymrażania kurzajek na dużej powierzchni czy obu stopach naraz. W przypadku dużych, starych brodawek zabieg wymaga kilkukrotnego powtarzania.

bottom of page